ULUSLARARASI MARKA TESCİLİ

 

Marka tescili yalnızca tescilin yapıldığı ülkede koruma sağlar. Türk Patent ve Marka Kurumu’nca tescil edilmiş olan markalar Türkiye’de korunmakta ancak yurtdışında korunmamaktadır. Yurtdışında koruma sağlamak için talep edilen ülkelerde marka tescili yapılması gerekmektedir.

 

Uluslararası marka tescili, istenen ülkelerin marka tescil ofislerine başvurularak yapılabileceği gibi, Türkiye’nin de taraf olduğu Madrid Protokolü sayesinde, Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurarak da yapılabilir. Türkiye, 1 Ocak 1999 tarihinde Protokol’e taraf olmuştur. Bu sayede Protokol’e 2020 yılı itibariyle taraf olan 106 ülke ve ofise kolaylıkla başvuru yapılabilmektedir. Tescil yapılabilecek ülkelere https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/resources/temp/21880FF7-975C-4507-BF99-177A7A29D37E.pdf linkinden ulaşılabilir.

 

Uluslararası marka tescil ücretleri, tescilin yapılacağı ülke, sınıf sayısı, hatta marka örneğinin renkli olup olmaması gibi birçok etkene göre değişiklik göstermektedir. https://www.wipo.int/madrid/feescalculator/ adresinden başvuru ücreti hesaplanabilir. Türk Patent ve Marka Kurumu’na da ayrı bir ücret ödenir. Ödenecek ücretin hesaplanması için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Türkiye’de tescil edilmiş bir marka için başvuru yapılabileceği gibi, tescil başvurusu yapılmış ancak henüz tescil edilmemiş markalar için de başvuru yapılabilir. Marka koruma süresi burada da 10 yıldır ve TPMK üzerinden yenileme işlemi yapılabilir.

 

Madrid Protokolü çerçevesinde uluslararası marka başvurusu ile Almanya, ABD, Çin gibi ülkelerde tescil yapılabileceği gibi Avrupa Birliği markası başvurusu yaparak tüm Avrupa ülkelerinde veya OAPI marka başvurusu yaparak 17 Afrika ülkesinde marka tescili sağlanabilir. Uluslararası marka başvurusu yapmak için bize ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

 

Kutel Marka Tescil Ofisi, uluslararası marka tescili, yayıma itiraz, marka davaları, marka izleme gibi Marka Vekili tarafından yürütülebilecek tüm hizmet alanlarında uzmanlık ve tecrübe sahibidir. Sürecin başından sonuna dek titiz bir çalışma ile tüm işlemlerinizi yürütür. Marka tesciline ilişkin konular hakkında bilgi almak ve bizimle çalışmak için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.