ULUSAL MARKA TESCİLİ

 

Marka en basit tanımıyla malların veya hizmetlerin diğerlerinden ayırt edilmesini sağlayan işaretlerdir. Kişiler veya şirketler tarafından yıllar boyunca emek verilerek gerek ürünlerin veya hizmetin kalitesi adına, gerekse de şirketin itibarı adına bir belirleyici konumuna getirilir. Markanın başkaları tarafından kullanılarak haksız kazanç sağlanmasını ve markanın itibarına gölge düşürmesini engellemek için tescil ettirilmesi gerekir.

 

Marka hakkının tescilinin iki önemli yönü vardır. İlki markanızı taklit eden kişilere karşı gerekli hukuki işlemleri yürütmek, markanızı kullanmalarını engellemek, tazminat talep etmek gibi haklar elde etmektir. İkincisi ise markanızın başkaları tarafından tescil ettirilerek size karşı haksız yere yöneltebilecekleri kullanımın engellenmesi ve tazminat taleplerinin önüne geçebilmektir.

 

Türkiye’de marka tescili yapmaya yetkili tek kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Başvurular gerekli belgelerin toplanması ve ücretlerin ödenmesinden sonra Kurum’a yapılır.

 

Marka tescili, markanın tescil başvurusu tarihinden itibaren 10 yıl boyunca korunmasını sağlar. Bu süre yenileneme yoluyla uzatılabilir. Tescilli marka sahibi, markasını taklit eden ürünleri piyasadan toplatabilir, kullanımını engelleyebilir, kullanan veya üreten kişileri Cumhuriyet Savcılıklarına şikayet ederek hapis veya para cezası almalarını isteyebilir, bu kişilere karşı tazminat davası açabilir.

 

Marka tescil süreci teknik bilgi ve uzmanlık gerektirir. Başvuruların Marka ve Patent Vekilleri Sicili’ne kayıtlı marka vekilleri aracılığı ile yapılması, sizi olası risklerden koruyacaktır. Resmi marka vekilleri, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılan sınavlarla belirlenen, marka tescili konusunda uzman kişilerdir. Ofisimizin kurucusu Av. Ecenur TUNCEL UYANIK marka vekilleri siciline kayıtlı resmi marka vekili olup alanında uzmandır. Ofisimiz belirlemiş olduğu ilkeler çerçevesinde Türkiye’deki ve yurtdışındaki müvekkillerine yüksek standartlarda kaliteli hizmet vermektedir.

 

Kutel Marka Tescil Ofisi, marka tescili, yayıma itiraz, marka davaları, marka izleme gibi Marka Vekili tarafından yürütülebilecek tüm hizmet alanlarında uzmanlık ve tecrübe sahibidir. Sürecin başından sonuna dek titiz bir çalışma ile tüm işlemlerinizi yürütür. Marka tesciline ilişkin konular hakkında bilgi almak ve bizimle çalışmak için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.