MARKA İHLALİ TAKİBİ

 

Marka koruması sahiplerinin en sık karşılaştığı sorunlardan biri, markanın taklitlerinin veya aynısının, marka hakkı sahibinin izni olmaksızın farklı ürünler üzerinde kullanılmasıdır. Tescilli markanın kullanım hakkına sahip olmayan kişiler tarafından kullanılması durumunda, marka hakkı sahibinin çeşitli hakları bulunmaktadır.

 

Tescilli marka sahibi, markasını kullanan ürünleri piyasadan toplatabilir, kullanımını engelleyebilir, kullanan veya üreten kişileri Cumhuriyet Savcılıklarına şikayet ederek hapis veya para cezası almalarını isteyebilir, bu kişilere karşı tazminat davası açabilir.

 

Başkasına ait marka hakkını ihlal ederek mal üreten veya hizmet sunan, satışa arz eden veya satan, ithal ya da ihraç eden, ticari amaçla satın alan, bulunduran, nakleden veya depolayan kişi bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

 

Markanızın kullanım ihlallerini düzenli olarak takip etmek için bizden danışmanlık alabilirsiniz. İsterseniz tespit ettiğiniz ihlalleri engellemek, markanızın haksız yere kullanıldığı ürünleri toplatmak, tazminat talep etmek, Savcılıklara şikayet etmek için bize ulaşabilirsiniz.

 

Kutel Marka Tescil Ofisi, marka tescili, yayıma itiraz, marka davaları, marka izleme gibi Marka Vekili tarafından yürütülebilecek tüm hizmet alanlarında uzmanlık ve tecrübe sahibidir. Sürecin başından sonuna dek titiz bir çalışma ile tüm işlemlerinizi yürütür. Marka tesciline ilişkin konular hakkında bilgi almak ve bizimle çalışmak için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.